Zmarł Zygmunt Witek „Mewa”

Zmarł Zygmunt Witek „Mewa”

31 maja 2020 roku zmarł Zygmunt Witek „Mewa” – członek Batalionów Chłopskich, a później żołnierz Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku dołączył do Zgrupowania Oddziałów Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj pod dowództwem Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W konspiracji działał do 1947 roku, a później był miejscowym działaczem społecznym i wieloletnim prezesem OSP w Urzędowie.

Zygmunt Witek urodził się w 1924 roku w Urzędowie. W 1942 roku rozpoczął działalność konspiracyjną w Batalionach Chłopskich. Przyjął pseudonim „Mewa”. Był łącznikiem, zajmował się też kolportowaniem prasy podziemnej. Później służył w Armii Krajowej, biorąc udział w walkach o wyzwolenie Urzędowa w ramach akcji „Burza”. Jesienią 1944 roku został siłą wcielony do ludowego Wojska Polskiego. W 1945 roku zdezerterował i dołączył do oddziału „Zapory”.

>>> Czytaj pełny biogram <<< 

W 2020 roku Zygmuntowi Witkowi nadano Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność kombatancką i społeczną. Ze względu na stan zdrowia, Krzyż Oficerski nie został mu wręczony, dlatego przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowej order zostanie przekazany synowi zmarłego. Pogrzeb odbędzie się w środę w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Urzędowie o godzinie 13.00.

>>> Zobacz relacje z pogrzebu <<<