Posted: 14 marca, 2024/By: Zaporczycy.com.pl
W dniu 8 marca 2024 roku wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie, zorganizowaliśmy turniej historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą „My nigdy się nie poddamy – Zaporczycy”. Poniżej znajduje się test, który uczestnicy turnieju musieli rozwiązać. Zachęcam do wzięcia udziału i sprawdzenia swojej wiedzy na temat historii zgrupowania oddziałów partyzanckich AK-WiN pod dowództwem majora „Zapory”.
Informacyjnie, podczas turnieju trzy osoby udzieliły poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli czujecie, że jesteście gotowi na wyzwanie, spróbujcie swoich sił i podzielcie się swoim wynikiem w komentarzach! Jednak zanim zaczniesz odpowiadać na pytania, warto zapoznać się z podstawową literaturą pomocniczą (całość jest dostępna za darmo w wersji elektronicznej):
– Publikacja edukacyjna R. Surdacki, Hieronim Dekutowski „Zapora” (1918-1949)
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/materialy-edukacyjne/publikacje-popularnonau/112244,Publikacje-edukacyjne.html
– Publikacja edukacyjna A. Piekarz, Zdzisław Broński „Zdzich”, „Kryza”, „Uskok” 1912-1949
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/materialy-edukacyjne/publikacje-popularnonau/112244,Publikacje-edukacyjne.html
– Publikacja edukacyjna A. Piekarz, Stanisław Łukasik „Ryś” 1918–1949
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/materialy-edukacyjne/publikacje-popularnonau/112244,Publikacje-edukacyjne.html
– Artykuł Struktura organizacyjna zgrupowania oddziałów AK-WiN „Zapory”, dostępny na Internetowej Encyklopedii Zaporczyków pod linkiem: https://zaporczycy.com.pl/zaporczycy-ordre-de-bataille/
Zapraszam!
Rozpocznij test
Twój wynik:
Jesteś na dobrej drodze do stania się prawdziwym ekspertem!
Zapraszam Cię do dalszego pogłębiania swojej wiedzy na stronie www.zaporczycy.com.pl, gdzie znajdziesz materiały, które pomogą Ci jeszcze lepiej zrozumieć historię Polskiego Państwa Podziemnego.
Trzymam kciuki za Twoją dalszą naukę i osiągnięcia!
Nie przejmuj się jeśli wynik testu nie był taki, jakiego oczekiwałeś.
To świetna okazja, aby jeszcze bardziej zaangażować się w naukę i zgłębianie wiedzy o Zaporczykach. Zachęcam Cię do częstszego odwiedzania strony www.zaporczycy.com.pl, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych materiałów i informacji, które pomogą Ci lepiej zrozumieć temat i przygotować się do przyszłych wyzwań.
Pamiętaj, że droga do sukcesu wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości!
#1. Kiedy urodził się Hieronim Dekutowski „Zapora”?:
#2. Do jakiej organizacji konspiracyjnej nie należał Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”?
#3. Kiedy „Zapora” został zaprzysiężony na cichociemnego?
#4. „Zapora” skoczył do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 r. w ramach operacji lotniczej Neon I. Kto tej nocy skakał razem z „Zaporą”?:
#5. Kto był pierwszym dowódcą oddziału dyspozycyjnego Kedywu Inspektoratu Rejonowego AK Lublin-Puławy?
#6. Oddziały „Zapory” oraz Stanisława Łukasika „Rysia” wiosną 1944 roku zabezpieczały operację, która polegała na lądowaniu brytyjskiego samolotu na terenie okupowanej Polski. Jaki kryptonim nosiła ta operacja?
#7. Kiedy i gdzie miało miejsce największe starcie oddziału partyzanckiego AK „Zapory” z Niemcami? (w tym miejscu 2 lata później Zaporczycy stoczyli potyczkę z wojskami WBW)
#8. Po wkroczeniu sowietów żołnierze Armii Krajowej byli wywożeni do przymusowych obozów na terenie ZSRR. Jednym z nich był komendant Okręgu Lubelskiego AK, czyli:
#9. Po starciu z sowietami w dniu 7 lutego 1945 r. w Wólce Kępskiej ranny „Zapora” podzielił swój oddział na trzy grupy, które otrzymały nazwy od pseudonimów dowódców. Jak nazywały się te grupy?
#10. Jakim pseudonimem posługiwał się Jan Szaliłow?
#11. Stanisław Łukasik ps. „Ryś” przeprowadził akcję ekspropriacyjną na Izbę Skarbową mieszczącą się przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Kiedy została przeprowadzona ta akcja?
#12. W nocy 13 maja 1945 r. oddział Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, dowodzony przez jego zastępcę por. „Nunę”, stoczył walkę z grupą operacyjną złożoną z 50 funkcjonariuszy UB-MO we Włodawie oraz 20 żołnierzy NKWD. W wyniku walki zginęło czterech partyzantów, a oddział poszedł w rozsypkę. W jakiej miejscowości doszło do wspomnianego starcia:
#13. W dniu 1 czerwca 1945 roku Hieronim Dekutowski „Zapora” został awansowany na stopień?
#14. We wrześniu 1945 roku powstała nowa ogólnopolska antykomunistyczna cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna, której w grudniu tego samego roku podporządkował się „Zapora”. Jaką nazwę nosiła?
#15. Jak się nazywał adiutant „Zapory”, który zginął w walce z grupą operacyjną UB-KBW w lipcu 1946 roku?
#16. Jak potocznie nazywano wsie, których mieszkańcy silnie popierali władzę komunistyczną?
#17. Podczas rajdu Zaporczyków latem 1946 roku po Podkarpaciu, lokalnie działające oddziały uznały zwierzchnictwo „Zapory”. Wśród tych oddziałów były grupy dowodzone przez:
#18. W dniu 6 stycznia 1947 roku w Kolonii Ratoszyn w walce z plutonem operacyjnym KP MO w Lublinie poległ bardzo popularny dowódca patrolu. Jak się nazywał oraz jaki nosił pseudonim?
#19. We wrześniu 1947 roku „Zapora”, tuż przed wyjazdem na zachód, wydał swój ostatni rozkaz, w którym podległy mu teren podzielił na dwie części operacyjne, których dowódcami zostali:
#20. W lipcu 1948 r. w Urzędowie grupa operacyjna UB-MO rozbiła oddział partyzancki składający się z byłych podkomendnych mjr. „Zapory”. Kto wówczas pełnił funkcję dowódcy tego oddziału?
#21. Kto przewodniczył składowi sędziowskiemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie obradującemu w sprawie karnej Władysława Siły-Nowickiego, Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy?
#22. Kiedy Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Władysława Siłę-Nowickiego ps. „Stefan”, Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz jego podkomendnych na karę śmierci?
#23. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” oraz jego sześciu podkomendnych: Stanisław Łukasik ps. „Ryś”, Roman Groński ps. „Żbik”, Edmund Tudruj ps. „Mundek”, Tadeusz Pelak ps. „Junak”, Arkadiusz Wasilewski ps. „Biały” oraz Jerzy Miatkowski ps. „Zawada” zostali zamordowani 7 marca 1949 roku strzałem w tył głowy. Katem MBP z więzienia przy ul. Rakowieckiej, który pozbawił ich życia był?
#24. Zdzisław Broński ps. „Uskok” zginął 21 maja 1949 roku. Otoczony przez grupę operacyjną UB-MO i KBW popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. Gdzie mieścił się ostatni bunkier-kryjówka „Uskoka”?
#25. Kiedy zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, podkomendny Zdzisława Brońskiego „Uskoka” Józef Franczak ps. „Laluś”?