6. Rajd Pamięci Stanisława Zięby „Tygrysa” [Fotorelacja]
7 września 2024 roku odbył się 6. Rajd Pamięci Stanisława Zięby „Tygrysa” na trasie Matczyn – Podole – Ignaców – Wojciechów. To cykliczne wydarzenie, organizowane przez lokalnych mieszkańców, ma na celu upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej z rejonu Podola oraz wszystkich polskich żołnierzy walczących o wolność i suwerenność w czasie II wojny światowej, zarówno pod okupacją niemiecką, jak i radziecką. Bohater rajdu, Stanisław Zięba ps. „Tygrys”, był harcerzem i żołnierzem Kedywu Armii Krajowej, który pomimo młodego wieku odznaczył się zaangażowaniem w walkę o niepodległość Polski.
Stanisław Zięba urodził się 15 maja 1923 r. we wsi Podole, w gminie Wojciechów. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w gimnazjum w Garwolinie, gdzie został członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Jego edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Na przełomie 1942 i 1943 roku Zięba rozpoczął działalność konspiracyjną w miejscowej placówce Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Tygrys”. Wiosną 1943 r. dołączył do oddziału dywersji bojowej pod dowództwem Stanisława Rolli „Maksa”, liczącego około 30 żołnierzy – głównie mieszkańców wsi Podole, Ignaców, Stasin oraz Wojciechów.
Zgodnie z relacjami świadków, 29 sierpnia 1943 r. „Tygrys” otrzymał rozkaz dostarczenia meldunku do Wojciechowa. Podczas drogi natknął się na niemiecki patrol we wsi Ignaców. W wyniku starcia został ranny i, nie widząc możliwości ucieczki, popełnił samobójstwo, używając granatu. Początkowo pochowano go w miejscu śmierci, a później jego szczątki przeniesiono na cmentarz parafialny w Matczynie.
Dwa dni później, 31 sierpnia 1943 r., w odwecie za śmierć Zięby, oddział AK pod dowództwem „Maksa” spacyfikował posterunek okupanta w siedzibie urzędu gminy w Wojciechowie, gdzie znajdowało się dwóch Niemców i ośmiu kolaborantów ukraińskich.
We wrześniu 1943 r. oddział „Maksa” został włączony do lubelskiego Kedywu Armii Krajowej, którym dowodził Józef Poznański, ps. „Ewa”. Wiosną 1944 roku większość żołnierzy oddziału zasiliła szeregi partyzantki pod dowództwem Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.
>>> Czytaj także: Struktura organizacyjna zgrupowania oddziałów AK-WiN „Zapory” <<<