VII Rajd „Zapory” [Fotogaleria]

VII Rajd „Zapory” [Fotogaleria]

W dniach 27-28 kwietnia 2019 roku odbył się VII Rajd mjra cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, którego głównym organizatorem jest Grupa Historyczna WP Zgrupowanie Radosław. 

Rajd rozpoczął się w sobotni poranek wyjściem pieszej kolumny z rynku w Bełżycach. Uczestnicy do pokonania mieli ok. 15-kilometrową trasę wiodącą przez Bełżyce – Krężnicę Okrągłą – Trzciniec – Adelinę – Chodel (zalew). Zdaniem organizatorów w pieszym rajdzie wzięło udział ponad 800 osób, co stanowi dotychczasowy rekord pod względem frekwencji.

W tym roku po raz pierwszy rajdowi towarzyszyli biegacze oraz motocykliści. Wystartowali oni z Bełżyc po południu by dołączyć do pieszej kolumny na mecie w Chodlu. Tam na miejscu zorganizowany został piknik militarny.

W tym roku rajd dedykowany był również ppłk. Zbigniewowi Matysiakowi ps. „Kowboj” – żołnierza Zgrupowania Oddziałów DSZ „Zapory”, walczącego w oddziale Romana Dumy „Romana”. „Kowboj”, który był corocznym honorowym uczestnikiem rajdu, zmarł 13 września 2018 roku.

W niedziele, po mszy świętej w intencji „Zapory” oraz jego żołnierzy rozpoczęła się inscenizacja historyczna. Wzięło w niej udział ok 40 rekonstruktorów z różnych rejonów Polski, w tym z Warszawy, Lublina i Puław. Odtworzona została potyczka z 1946 roku pomiędzy oddziałem „Zapory” a grupą KBW-MO.

Fot. Monika Kochańska