Pogrzeb państwowy Jana Kowalskiego ps. „Bystry”

Pogrzeb państwowy Jana Kowalskiego ps. „Bystry”

Państwowy pogrzeb Jana Kowalskiego ps. „Bystry”, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, odbędzie się 4 marca 2025 roku na cmentarzu parafialnym w Lubartowie. Organizatorem pogrzebu jest Lubelski Urząd Wojewódzki, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Urząd Miasta w Lubartowie i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny w Lubartowie.

Plan uroczystości pogrzebowych:
10:30 – przewiezienie i wprowadzenie trumny ze szczątkami śp. Jana Kowalskiego do kościoła pw. św. Anny w Lubartowie (ul. Juliusza Słowackiego 6),
11:00 – msza święta w intencji „Bystrego”,
12:15 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz parafialny w Lubartowie,
12:30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową.

Jan Kowalski ps. „Bystry” urodził się 21 sierpnia 1927 r. w miejscowości Rudno w powiecie lubartowskim. Od stycznia 1946 r. był członkiem oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Wiktora Targońskiego ps. „Brzoza” z Obwodu WiN Lubartów. We wrześniu 1946 r. dołączył do oddziału Kazimierza Woźniaka ps. „Szatan” ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. 4 października 1946 r. został ciężko ranny w czasie potyczki z oddziałem KBW w miejscowości Piotrawin w powiecie lubelskim. Członkowie oddziału ewakuowali „Bystrego” z miejsca walki i umieścili na kwaterze u Aleksandra Gawrona w przysiółku Zakopaniny koło Woli Przybysławskiej w powiecie puławskim, gdzie wkrótce zmarł. Ciało partyzanta przeniesiono do domu Jana Sykuta w pobliskim Orliczu i włożono do trumny, którą ukryto w stodole, by w nocy przewieźć na cmentarz. 7 października 1946 r. trumnę odnalazła penetrująca wieś Grupa Operacyjna UB-KBW. Ciało partyzanta przewieziono do siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lubartowie, gdzie przeprowadzono oględziny oraz dokonano identyfikacji z udziałem członków rodziny. Następnie zostało pochowane przez funkcjonariuszy za zgodą Sądu Grodzkiego w Lubartowie w nieoznaczonym miejscu.

Szczątki Jana Kowalskiego zostały odnalezione w trakcie prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2021 r. na cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Anny w Lubartowie. Uroczystość ogłoszenia identyfikacji odbyła się 1 grudnia 2023 roku.

Źródło: IPN