Ostatnia droga „Cowboja”

Ostatnia droga „Cowboja”

19 września 2018 roku na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowano ppłk. Zbigniewa Matysiaka „Cowboja” – jednego z ostatnich żołnierzy Zgrupowania Oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Zbigniew Matysiak urodził się 26 marca 1926 r. w Lublinie. W czasie okupacji należał do tajnej sekcji bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego, a od 1943 roku był członkiem lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. W marcu 1944 roku złożył przysięgę Armii Krajowej. W 1945 roku trafił do oddziału Romana Dumy „Romana” wchodzącego w skład Zgrupowania Oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapora”. Został aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy.

>>> Zobacz także: Pełny biogram „Kowboja” <<<

Po wyjściu na wolność na mocy amnestii w 1947 roku rozpoczął karierę sportową. Początkowo jako kolarz, awansując do kadry narodowej, a od 1959 roku już jako motocyklista w Avii Świdnik. W jej barwach był 10 krotnych mistrzem Polski. Przez cały czas działał na rzecz organizacji kombatanckich i aktywnie uczestniczył w różnych uroczystościach patriotycznych.