Już wkrótce moneta z wizerunkiem „Zapory”

Już wkrótce moneta z wizerunkiem „Zapory”

Narodowy Banki Polski ogłosił, że 5 grudnia pojawi się moneta okolicznościowa o nominale 10 zł z wizerunkiem mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Zostanie ona wybita w srebrze (Ag.925). Będzie to już siódma moneta z serii „Żołnierze Wyklęci”.

Kilka dni temu pojawiło się zarządzenie Prezesa NBP w sprawie ustalenia wzoru, próby i masy oraz wielkości monety z podobizną niezłomnego cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Według zawartych tam informacji na awersie monety znajdzie się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, u dołu napis: 10 zł, poniżej zaś oznaczenie roku emisji: 2018.  Na dole po obu stronach orła znajdą się rozerwane kraty więzienne. Natomiast na rewers monety będzie się składał wizerunek popiersia Hieronima Dekutowskiego. Z jego lewej strony umieszczony zostanie  wizerunek orderu Virtuti Militari, a wzdłuż brzegu, od lewej strony ku górze, półkolem napis: HIERONIM DEKUTOWSKI „ZAPORA” / 1918-1949. W prawej dolnej części biało-czerwona flaga z umieszczoną na niej kotwicą, symbolem Polski Walczącej, powyżej flagi napis: Zachowali się jak trzeba.

Moneta pojawi się w sprzedaży już 5 grudnia zaś jej emisja ustalona jest na 15 tys. sztuk.

Seria: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 15000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: tampondruk
Data emisji: 2018-12-05