6. rajd im. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”

6. rajd im. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”

21 kwietnia odbyła się szósta edycja rajdu mjra cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, organizowanego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

Rajd, jak co roku, rozpoczął się o godzinie 9 na rynku w Bełżycach, gdzie po oficjalnych przemówieniach i jego rozpoczęciu przez organizatorów uczestnicy wyruszyli w stronę miejscowego cmentarza. Na miejscu została odmówiona modlitwa oraz złożono symboliczne kwiaty na grobach poległych „Zaporczyków”.

Ho

norowym uczestnikiem marszu był mjr Zbigniew Matysiak ps. „Cobwoj”, od 1944 roku żołnierz Zgrupowania Oddziałów „Zapory”. Podporządkowany był patrolowi Romana Dumy „Romana”.

Trasa sobotniego marszu wynosiła ponad 19 km. Prawdopodobnie wzięło w nim udział ponad 500 osób, z czego większą część stanowiły dzieci oraz młodzież szkolna i grupy harcerskie. Celem marszu był hołd oddany Żołnierzom Wyklętym, a w szczególności „Zaporczykom” walczącym na tym terenie.

7 maja na Rynku zorganizowana została inscenizacja aresztowania oraz egzekucji mieszkańców Bełżyc. Jest to żywa historia, która swoim przekazem miała przypomnieć 9 czerwca 1944 roku, kiedy to Niemcy rozstrzelali  mieszkańców Bełżyc i okolic – członków AK oraz osoby wspierające ruch oporu, w tym oddział „Zapory”.

Trasa marszu rozpoczynała się w Bełżycach, a następnie prowadziła drogami przez wieś Czółna, gdzie w lipcu 1944 „Zaporczycy” zetknęli się po raz pierwszy z Armią Czerwoną i nieomalże cudem uniknęli rozbrojenia i internowania, Niedrzwicę Dużą, gdzie dowódcą placówki podlegającej „Zaporze” był por. Szczepan Żelazny „Żaba”, aż do Niedrzwicy Kościelnej.

Po drodze na uczestników czekały liczne atrakcje. Na miejscach postojów miejscowa ludność przygotowała poczęstunek dla wszystkich wędrowców. W Niedrzwicy Dużej odbył się także piknik wojskowo-historyczny, ognisko oraz diorama historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Nie zabrakło stoisk wojskowych i tradycyjnej grochówki. Odprawiono także nabożeństwo patriotyczne.

Drugiego dnia, w niedzielę, w kościele parafialnym w Bełżycach odprawiono również Mszę Świętą w intencji majora „Zapory”, a następnie w Miejskim Domu Kultury można było wysłuchać koncertu Łukasza Jemioły oraz zespołu Cordial.