Przybylski Eugeniusz „Achilles”
Eugeniusz Przybylski urodził się 27 września 1923 roku w Kolonii Cyganka koło Lublina. Po śmierci matki w 1935 roku przeprowadził się z ojcem do osady Biskupice-Trawniki pod Lublinem.
W czasie okupacji rozpoczął działalność konspiracyjną w Armii Krajowej, gdzie przyjął pseudonim „Achilles”. Jego historia związana jest ze Szkołą Podchorążych I rejonu obwodu AK Lublin. Uzyskał stopień kaprala podchorążego i w momencie zagrożenia rozbicia szkoły przez gestapo postanowił uciekać do oddziałów partyzanckich. W 1944 roku dołączył do V Oddziału Partyzanckiego 8. pułku piechoty Legionów AK, którym dowodził Stanisław Łukasik „Ryś”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy drużyny.
Oddział nasz został rozbrojony przez sowieckie władze w miejscowości Polanówka w dniu 25 lipca 1944 roku. Prowadzono nas pod konwojem do Chełma; większość partyzantów uciekła z tego konwoju. Ja też uciekłem – wspominał po latach „Achilles”[1].
Pomimo rozbrojenia oddziałów partyzanckich, zgodnie z rozkazem Komendy Głównej Armii Krajowej pozwalającym na wstępowanie w szeregi ludowego Wojska Polskiego, próbował ukryć się w szeregach komunistycznego wojska. W związku z tzw. zwrotem październikowym, czyli zaostrzeniem metod postępowania wobec niepodległościowego podziemia nastąpiła fala aresztowań byłych AK-owców. Eugeniusz Przybylski został aresztowany 6 listopada 1944 roku.
Początkowo osadzono go w obozie w Skrobowie pod Lubartowem. Jednak po ucieczce części więźniów, w kwietniu 1945 roku został wywieziony do ZSRR do obozu pracy w Stalinogorsku (obecnie Nowomoskowsk). Do Polski powrócił 10 września 1945 roku.
*Biogram powstał na podstawie relacji Eugeniusza Przybylskiego „Achillesa” z 17 sierpnia 1992 roku opublikowanej w książce Zaporczycy. Relacje. Tom III, pod red. E. Kurek, Lublin 2011, s. 145-146.</p?
[1] Relacja Eugeniusza Przybylskiego „Achillesa”, [w:] Zaporczycy. Relacje. Tom III, pod red. E. Kurek, Lublin 2011, s. 145.